Mezioborový kurz Afrika interdisciplinární – ZS 2019/2020

V rámci Centra afrických studií vzniká v akademickém roce 2019/2020 mezioborový seminář Afrika interdisciplinární (ACAFR0001), který se bude konat zimním a letním semestru v Kampusu Hybernská v místnosti 3D. Probíhat bude převážně v českém jazyce, a to vždy v pondělí od 18:20. Začínáme 7. října.

Vycházíme z koncepce mezioborového semináře, který studentům a studentkám nabídne široké spektrum obecnějších témat od politických systémů po postkoloniální literatury nebo environmentální problémy. Jednotlivá témata budou přednášet akademici a akademičky z různých oborů a univerzit. Předmět je určený pro lidi ze všech oborů a stupňů studia, zapsat si ho můžou i studující z jiných škol. Interdisciplinární seminář by měl studujícím umožnit zorientovat se v problematice afrických studií jako celku a překonat mantinely svých oborů. Cílem předmětu Afrika Interdisciplinární je osvětlit historický, kulturní a politický kontext afrického kontinentu, který je úzce provázán se západní civilizací. Seminář slouží jako úvod do afrických studií a má rozšířit povědomí o afrických národech a státech. Měl by dovést k pochopení a především objasnění problemů, kterým čelí Afrika.

Seminář bude vyžadovat čtení textů na každé setkání, o kterých se bude následně diskutovat. Pro získání zápočtu a kreditů je nutné být přítomen (povolené jsou tři absence) na semináři a aktivně se účastnit hodin.

Dílčí témata, tedy zejména vlastní výzkumy, budou studenti a studentky prezentovat v letním semestru (bude se jednat o dizertační případně diplomové práce).

Program (Anotace přednášek):

7. 10. – doc. PaedDr. Hana Horáková, CSc., Filozofická fakulta Univerzita Palackého – Africká studia v 21. století: historie, vývoj, perspektivy

14. 10. – Andrea Filipi, MSc. – University of Cambridge – Násilí a nenásilí v politických střetech v Africe

21. 10. – Mgr. Lenka Philippová – Filozofická fakulta Univerzita Karlova – Panafrikanismus

4. 11. – Albert Kasanda, Ph.D. – Filozofický ústav AV ČR –African Civil Society and Political Order. Case studies: Civic platforms Balai-citoyen (Burkina Faso) and Lucha (DR Congo)

11. 11. – PhDr. Jan Koura, Ph.D. a Mgr. Mikuláš Pešta, Ph.D. – Filozofická fakulta Univerzita Karlova – Československo a studená válka v Africe

18. 11. – prof. Markéta Křížová, Ph.D. – Filozofická fakulta Univerzita Karlova – Otroctví jako problém (nejen) afrických dějin

25. 11. – Mgr. Vojtěch Šmolík – Filozofická fakulta Univerzita Hradec Králové – Kdo ovládá africkou politiku?

2. 12. – Mgr. Josef Kučera – Přírodovědecká fakulta Ostravská univerzita – Kritická geopolitika a Afrika aneb politické mapy lžou a my vidíme, co čekáme, že uvidíme

9. 12. – blok ČZU – bude upřesněno

16. 12. – blok ČZU – bude upřesněno

6. 1. – Mgr. Vít Zdrálek, Ph.D. – Filozofická fakulta Univerzita Karlovan – Tvorba elektronické taneční hudby v jihoafrických townshipech